AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ SAİT KÖSE’Yİ HAKLI BULDU

30 Mart 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3357 defa okundu. defa okundu.
AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ SAİT KÖSE’Yİ HAKLI BULDU

Belemtürk Haber Merkezi – Eski Schaerbeek Belediyesi Bşk.Yrd. Sait Köse, bugün bir basın açıklaması düzenleyerek 2014 yılında kendisininde milletvekili adayı olduğı dönemde yapılan skandal usülsüzlüklerle ilgili görülen davada insan Hakları Mahkemesi’nin kendisini haklı bulduğunu açıkladı.

Bu gün saat 15:00’da Schaerbeek “Crossing Stadı” önünde basın mensuplarıyla bir araya gelen Köse, kazandığı dava süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sizleri sağlıklı görmek beni son derece mutlu etti” diyerek sözlerine başlayan Köse, ” Hatırlarsanız 2014 yılında Belçika’da büyük bir demokrasi skandalı olmuştu. Seçim akşamı bilgisayarların (patlaması) bozulmasından dolayı oylar kayboldu. Seçim sonuçları, Belçika gibi bir ülkede 48 saat sonra açıklandı. Belçika’nın o dönemki dışişleri bakanı ortadan kayboldu. Bir çok aday o dönemde malesef mağdur oldular. Bu siyasetçilerden bir tanesi de bendim. İki gün sonra tekrar oylar geri sayıldı. Ne hikmetse bazılarının oyları ikiye, üçe katlandı. Mesela benim sayılan oylarım, Pazar akşamı ne kadar çıktıysa, Salı akşamı yapılan sayımda da aynı çıkmıştı. Oylarım ne bir eksildi nede bir fazlalaştı, oylar aynı çıkmıştı.

Daha sonra ben, Georges Verzin ve Yvan de Beauffort 3 Schaerbeek’li aday, 2014 yılında Belçika’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayette bulunmuştuk. O dava uzun bir süreçten sonrası lehimize sonuçlandı.

Belçika mahkum olmamak için “Hatamı kabul ediyorum. Bundan böyle bu tür yanlışların olmaması için çalışacağız. Yeni bir düzenleme yaparak kanun maddesini değiştireceğiz” diye açıklamalarda bulundular.

Bu dava tam 6 sene sonra, 2020 yılının Aralık ayında karara bağlandı. Belçika mahkemeyi kaybedeceğini anlayınca tek taraflı olarak “Biz hatamızı kabul ediyoruz. Burada bir yanlışlık var, bu kişilere cuzi bir rakam ödeyelim diye teklifte bulunmuşlar. Bizim talebimiz 5 yıllık milletvekili maaşıydı. Çünkü bizim olası bir vekilliğimiz düşmüştü. Ancak Avukatlarımız “bunun çok uzun sürebileceğini hatta zaman aşımına uğrayabileceğini” söylediler.

Avukatlarımız, seçilen vekil ile sizin aranızdaki oy farkı hayli büyük. Eğer aranızda15 sayı gibi az bir farkla seçilemeyen birisi olsaydı, onun üzerinden sizlere beş yıllık vekil maaşı ödenebilirdi” dediler. Şimdi tekrar başlarsak 5-10 yıl daha bu dava sürebilir ve zaman aşımına uğrayabilir dediler.

Davanın fazla uzamaması için tamam dedik. Tazminat o kadar önemli değil. Ancak davada haklı olduğumuz, oylarımızın kayıp olduğunu, Belçika devletinin bir yanlış yaptığını ortaya koyduk ve kabul ettirdik. Davayı kazanmamız Belçika Ulusal basınına da yansıdı. ‘La Capitale’de atılan bir başlıkta Schaerbeek adayları Belçika’yı dize getirdi diye başlık attılar.

Haksız yere oylarımızın gitmesiyle seçilemedik. Ama bu gün gelinen noktada davamızda haklı olduğumuzu ispatlamanın huzuru içerisindeyiz” dedi.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN