• Bugün Görüntülenme: 1953
 • Dünkü Görüntülenme: 3247
 • Toplam Görüntülenme: 10179196

Av. Aslıcan Özgür İleli Yazdı ” Yurtdışındaki Türklerin Otomatik Bilgi Paylaşımı Hakkındaki Süreç”

8 Ocak 2021
2 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7616 defa okundu. defa okundu.
Av. Aslıcan Özgür İleli Yazdı ” Yurtdışındaki Türklerin Otomatik Bilgi Paylaşımı Hakkındaki Süreç”

Merhaba Değerli Dostlar ;

Son bir senedir yurtdışında yaşayan Türkler başta olmak üzere genel anlamda tüm dünyanın merakla takip ettiği süreç otomatik bilgi paylaşımına ilişkin süreçtir. Bu sürecin detayları nelerdir genel anlamda inceleyelim.

OTOMATİK BİLGİ PAYLAŞIMI

Otomatik bilgi paylaşımı, vergi alanlarındaki uluslararası iş birliği için birçok ülkenin katılımıyla oluşturulan, kara para trafiğini önlemek ve vergi kaçakçılığının önüne geçebilmek adına yapılmış olan Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesine dayanmaktadır.

TÜRKİYE BU ANLAŞMAYI İMZALAMIŞTIR

Türkiye söz konusu bu sözleşmeyi 2011 yılında imzalamış ve bu tarihten 6 yıl sonra ise, bu uygulamayı düzenleyen ve bugün itibarıyla 107 ülkenin taraf olduğu “Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşmasını da Türkiye 21.04.2017 tarihinde imzalamış ve bu anlaşma 31.12.2019 tarihinde onaylanmıştır. 

Yani paylaşım 2019 yılını kapsayacak olup, bu tarihlerden önceki yıllara ilişkin otomatik bilgi değişimi ise yapılmayacaktır.

Bu kapsamda otomatik bilgi paylaşımı karşılıklılık esasına dayandığı için Türkiye anlaşmaya taraf diğer ülke yerleşiklerinin bilgilerini o ülkeye gönderecek ve o ülkelerden de Türkiye’de yerleşiklerin kapsamına giren hesap bilgilerini alacaktır. Türkiye 2018 yılında Norveç ve Letonya’dan bilgileri almış ve göndermiştir.

Her ne kadar son dönemde ertelendiğine ilişkin haberler çıksa dahi buna ilişkin resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Önemle belirmeliyiz ki Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Türkiye’de bulunan bankalara yazı gönderildiği ve bu ülkelerin dışında, Türkler ‘in yoğun olduğu İngiltere, Belçika ve İsveç için de “bilgi paylaşımı hazırlığı yapın” talimatı verildiği belirtildi. Gurbetçilerimizin her şeye rağmen hazırlıklı olması gerekmektedir.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI AKILLARDAKİ SORULARI AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAK İÇİN 25.08.2020 TARİHİNDE BİR REHBER YAYINLAMIŞTIR
BU REHBERDE;

Öncelikle olarak Türkiye’de otomatik bilgi değişimi için bilgileri toplamaya ve paylaşmaya yetkili makam, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığıdır diye belirtilmiş olup başka herhangi bir özel kuruluş veya farklı bir resmi kuruluştan bilgi akışı yapılmayacağı da belirtilmiştir.

İKİNCİ OLARAK İSE KİMLERİN BİLGİLERİ PAYLAŞILACAĞI HUSUSUNDA İSE;

Sadece gerçek kişiler değil, tüzel kişilerin de yani vergilendirmeye tabii olan herkesin finansal bilgilerinin paylaşılacağı da belirtilmiştir.

BU BİLGİ PAYLAŞIMINDA TAM OLARAK HANGİ BİLGİLERİN PAYLAŞILACAĞI HUSUSU İSE AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR;

Mevduat hesapları,

 • Saklama hesapları,
 • Ortaklık ve borç ilişkisi menfaati,
 • Nakdi değer sigorta sözleşmeleri,
 • Düzenli ödeme sözleşmelerine ilişkin finansal bilgiler paylaşılacaktır.
  Değişime tabi tutulacak bilgiler;
 • İlgilinin adı ve soyadı,
 • Adresi,
 • Yerleşik (mukim) olduğu ülke ve vergi kimlik numarası (VKN),
 • Doğum yeri ve tarihi,
 • Hesap numarası, hesap bakiyesi ya da değeri,
 • Hesaba yıl içinde ödenen faiz, temettü gibi gelirlerin ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin toplam brüt tutarı gibi bilgilerden oluşmaktadır.

GAYRİMENKUL BİLGİLERİNİN PAYLAŞILIP PAYLAŞILMAYACAĞINA İLİŞKİN İSE DE

Hesap hareketleri detayı da bu kapsamda finansal kuruluşlardan alınmayacak ve paylaşım konusu yapılmayacaktır. Yani, kira gelirleri gayrimenkul ( ev, bina, arsa vb.) ve taşıt bilgileri kapsama dâhil değildir. Ayrıca ticari taksi, minibüs, otobüs, servis aracı ve özel araçlar dahil olmak üzere kapsam dışıdır.

AYRICA YAYINLANAN REHBERDE YURTDIŞINDA YERLEŞİK, “MUKİM” OLAN ANCAK ÖRNEĞİN TÜRKİYE’DE TİCARET YAPAN VE ŞİRKETLERİ OLAN KİŞİNİN DURUMUNDA NE OLACAKTIR? BU KİŞİ HANGİ ÜLKENİN BİLDİRİMİNE TABİ OLACAKTIR?

Türkiye’de kurulmuş bir şirketin üretim ya da mal alım-satımı gibi aktif bir ticari faaliyetle uğraşması halinde ortağı yurtdışında yerleşik (mukim) de olsa ortaklık payı kaç olursa olsun kurum hesabı otomatik bilgi değişimi kapsamına girmez. Fakat Türk vatandaşlarının yurtdışında kurdukları şirketler adına Türkiye’de açtıkları hesapların bildirimi söz konusu olabileceği Gelir İdaresi tarafından belirtilmektedir.

ADRES GÜNCELLEMESİ YAPILABİLİR Mİ?

Buna ilişkin olarak Almanya´da UETD Başkanı iken milletvekili seçtirilen AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamasında şunu belirtmiştir. Türkiye’ye yerleşmiş vatandaşlarımız bir an önce bankada adres güncellemesini yapsınlar. Eğer adres bilgisini güncellemezse otomatik bilgi paylaşımı çerçevesinde yurtdışı ile paylaşılabilir“ şeklinde belirtmiştir.

AYRICA BELİRTİLMESİ GEREKİR Kİ SİZİ BU UYGULAMADAN MUAF TUTACAĞIZ ŞEKLİNDE AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİLMEMESİ GEREKMEKTEDİR. BU TÜR AÇIKLAMALARIN HİÇBİR ŞEKİLDE YASAL DAYANAĞI YOKTUR DERHAL GEREKLİ KURUMLARA İHBARDA BULUNULABİLİR.

Bu konu ile ilgili yasal bilgi edinmek için vekil olarak tayin ettiğiniz avukatınıza danışmanız en doğru bilgiyi almanız için resmi bir yoldur.

BİLDİRMEYENLERE CEZA VAR

Türkiye’nin uluslararası anlaşmadan kaynaklanan bildirim mecburiyeti, yurtdışında yerleşik ve Türkiye’de parası olan, finansal geliri olanları hayli zora sokacak. Türkiye’deki para veya gelirini daha önce bildirmemiş olanlar, geriye dönük vergi cezaları ödeyecek.

Not: Bu yazı genel bilgiler içermekte olup kamunun bilgilendirilmesi ve  bireylerin hukuki bilincini yükseltmek amaçlıdır.
 

GELECEK YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE

HUKUKLU GÜNLER

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.
 • Sagolasin avugat hanım bu konuda cok sey soyleniyordu acikliga kavustu sonunda guzel bir sekilde aciklayici anladan oldu
  8 Ocak 2021 19:21
 • Bu ülkenin her bireyinin bir kelimede olsa bilgi edinmesine vesile olan herkesin emeğine ve yüreğine sağlık. Elinize, emeğinize sağlık.
  8 Ocak 2021 19:00

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN