• Bugün Görüntülenme: 1128
  • Dünkü Görüntülenme: 3376
  • Toplam Görüntülenme: 10326524

Av.Aslıcan Özgür İleli Yazdı” Yurtdışında Yaşayan Tüklerin Ölümü Durumunda Türkiye’deki Banka Hesaplarına Ne Olur.

11 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6758 defa okundu. defa okundu.
Av.Aslıcan Özgür İleli Yazdı” Yurtdışında Yaşayan Tüklerin Ölümü Durumunda Türkiye’deki Banka Hesaplarına Ne Olur.

Merhaba Değerli Gurbet dostları;

Bu yazımızda yurtdışındaki gurbetçilerimiz tarafından çok merak edilen bir konuya değineceğiz. Tarafımıza sürekli bu konuya ilişkin sorular gelmekte olup bunları genel hatlarıyla anlatacağız. Yurtdışında yaşamış olan kişi öldüğünde Türkiye’deki banka hesaplarının nasıl ve kimler tarafından kullanabileceği ve mirasçılarının kimlerin olduğuna ilişkin sorulara cevap bulacağız.

ÖLEN KİŞİNİN BANKADAKİ PARASINDA MİRASÇILARIN HAKLARI NELERDİR?

Murisin diğer malvarlıklarında uygulanan prosedür bankadaki paraların paylaşımında da uygulanmaktadır. Ölen kişinin normal malvarlığında ki paylaşım yapılana kadar banka hesaplarında da paylaşım yapılamaz. Ölen kişinin parası üzerinde mirasçıların elbirliği mülkiyetine sahip olmalarından dolayı birlikte hareket etmek gibi zorunlulukları vardır ya da tek bir kişiye veya alanında uzman bir avukata vekalet vererek işlemleri yürütebilirsiniz.

ÖLEN KİŞİNİN HANGİ BANKADA PARASI OLUP OLMADIĞINI NASIL ÖĞRENECEĞİZ

Bankada olan paralar kişisel hesaplardan oluştuğu için birçok aile bireyinin de bankalardaki paralardan haberdar olmaması oldukça normal bir durumdur. Bu sebeple ölen kişinin bankada hesabının olup olmadığını öğrenmek için belirli resmi evrakları hazır haline getirip Türkiye’de bulunan bankalara teker teker dolaşmak gerekmektedir ya da her birine ayrı ayrı yazılı başvuru yapmak gerekmektedir. Daha pratik bir yol arıyorsanız eğer Bankalar Birliğine başvurmanız gerekmektedir.  Eğer bir avukatınız var ise işlemleri Avukatta yürütebilmektedir.

Av.Aslıcan Özgür İleli Yazdı" Yurtdışında Yaşayan Tüklerin Ölümü Durumunda Türkiye'deki Banka Hesaplarına Ne Olur.

ÖLEN KİŞİNİN BANKA HESABINDAKİ PARAYI NASIL ÇEKECEĞİZ ?

Ölen kişinin bankadaki hesabı hakkında işlem yapmak için öncelikle yasal mirasçı olmanız gerekmektedir. Ölen kişinin bankadaki parasını her bir mirasçı ayrı ayrı sorgulayabilir fakat parayı çekme işlemi yapılırken tüm mirasçıların birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Ya da aralarından birisine ve ya bu konuda uzman bir avukata bütün mirasçılara yetki vererek paranın çekilmesi işlemini halledebilirler.

ÖLEN KİŞİNİN BANKADAKİ PARASINDAN KESİNTİ OLABİLİR Mİ ?

Bütün mirasçılar ölen kişinin bankadaki parasını almak istediğinde bir takım kesintiler uygulanabilmektedir. Kesintinin olmamasını istiyorsanız bankadaki işlemlerin öncesinde intikal vergisi ve veraset işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Av.Aslıcan Özgür İleli Yazdı" Yurtdışında Yaşayan Tüklerin Ölümü Durumunda Türkiye'deki Banka Hesaplarına Ne Olur.

ÖLEN KİŞİNİN PARASI NE ZAMANA KADAR ÇEKİLEBİLİR ?

10 yıl boyunca herhangi bir başvuru veya talep olmaması durumunda bile bankada bulunan para bankalar tarafından korunmaktadır. 10 yıllık süre içerisinde herhangi bir şekilde başvuru olmaması durumunda banka hesabında bulunan tüm para TMSF’ye aktarılır.

YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIN BU KONU İLE İLGİLİ SIKÇA SORDUĞU SORULAR

1-) Babam öldü bankada parası var. Küçük kız kardeşime vekalet verdik parayı bana -göndermedi?
Maalesef ki böyle sorunlarla sık sık karşılaşabiliyoruz. Kardeşler birbirine güvenip vekalet veriyorlar fakat daha sonrasında güven sarsıcı eylemler ortaya çıkabiliyor. Bununla ilgili olarak yargı yoluna başvurulup icra ve dava ile işlem çözüme ulaştırılabilmektedir.
2-) Annemle bankada müşterek hesabımız vardı annem vefat etti müşterek hesabımız ne olacak ?
 Müşterek hesaptaki paylar, aksi iddia edilip kanıtlanmadıkça birbirine eşit olmaktadır. Mevduat hesabı birden fazla kişiye ait ise, birinin ölümü halinde, aksine sözleşme yoksa hesaptaki paralar eşit paylara bölünecek ve hayatta kalan KİŞİYE kendi payı ödenebilecektir.
Bu konu Türk hukuki için ayrıntılı ve çok mühim bir konudur. Kişiler bu işlemleri kendileri yapabileceği gibi vekil tayin ettikleri bir Avukat aracılığıyla da yapabilirler.

FAKAT

Unutulmaması gerekir ki bu işlemler basit bir işlem olmayıp birçok prosedür gerektirmektedir.

ADALETLİ VE SAĞLIKLI GÜNLER

AV. ASLICAN ÖZGÜR İLELİ

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN