• Bugün Görüntülenme: 965
  • Dünkü Görüntülenme: 3523
  • Toplam Görüntülenme: 10494361

Av. Aslıcan Özgür İleli Yazdı ” Türkiye’de miras kalan malvarlıklarına ilişkin tapuda yapılması gereken işlemler

8 Aralık 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6310 defa okundu. defa okundu.
Av. Aslıcan Özgür İleli Yazdı ” Türkiye’de miras kalan malvarlıklarına ilişkin tapuda yapılması gereken işlemler

Merhaba Değerli Gurbet Dostları;

Bu yazımızdaki konumuz Türkiye’de mirasçısı olduğunuz malvarlıklarıdır. Daha önceki yazılarımızda mirasa ilişkin ve mirasın paylaşımına ilişkin konulardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise gurbet dostlarımız için miras kalan malvarlıklarına ilişkin tapuda yapılması gereken işlemlerden bahsedeceğiz.

Sizlere Türkiye’de kalan miraslar hakkında konuşacağız. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; örneğin :

TÜRKİYE’DE RAHMETLİ BABANIZDAN BİR ÇOK GAYRİMENKUL KALDI. BU MİRAS BİZE KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

TMK Madde 599- Mirasçılar, miras bırakanın ölümü ile mirası bir bütün olarak, kanun gereğince kazanırlar. Kanunda öngörülen ayrık durumlar saklı kalmak üzere mirasçılar, miras bırakanın aynı haklarını, alacaklarını, diğer malvarlığı haklarını, taşınır ve taşınmazlar üzerindeki zilyetliklerini doğrudan doğruya kazanırlar ve miras bırakanın borçlarından kişisel olarak sorumlu olurlar.

Atanmış mirasçılar da mirası, miras bırakanın ölümü ile kazanırlar. Yasal mirasçılar, atanmış mirasçılara düşen mirası onlara zilyetlik hükümleri uyarınca teslim etmekle yükümlüdürler.

Yani kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere bir kişi öldüğünde mirası geride kalan mirasçılara kendiliğinden geçer.

Mirasçıların Miras Üzerindeki Mülkiyeti Elbirliğiyle Mülkiyet Halidir.

Elbirliğiyle mülkiyet halinde mirasçıların malvarlığı üzerinde belirli payları olmayıp her biri mirasın tamamı üzerinde hakka sahiptir.

MİRAS KALAN TAŞINMAZIN TAPUDA MİRASÇILARA İNTİKAL ETMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Öncelikli olarak mirasçıların veraset ilamı(mirasçılık belgesi alması gerekmektedir.) Mirasçılık belgesi, yasal ve atanmış mirasçıların murisin terekesi üzerinde mirasçılık sıfatı ve miras paylarını gösteren belgedir. 

Veraset ilamı bu işlemler için ön şarttır.

Emlak Rayiç Değeri Belgesinin alınması (vergi borcu olup olmadığının kontrolü gerekmektedir)

Tüm bu işlemler ve belgeler hazırlandıktan sonra tapu senedini de hazır ederek Veraset ve İntikal Vergi Beyannamesi verilmelidir.

Vergi dairesi taşınmazın intikalinde veya devrinde bir engel bulunmadığına dair imzalı ve kaşeli yazıyı size verecektir.

VERGİ DAİRESİNDEKİ İŞLEMLERİ TAMAMLADIKTAN SONRA TAPU DAİRESİ SÜRECİ

Vergi dairesinden aldığınız yazıyla birlikte tapuya giderek(tapu dairesinin de istediği belirli evrakları fotoğraf, kimlik belgesi, dask) intikal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tapu kadastro genel müdürlüğünün sayfasından ilgili evrakların detayını bulabilirsiniz.

BU SÜREÇTE EVRAKLAR EKSİKSİZ OLMALI

Bu işlemleri olabildiğince açık bahsettik fakat bu işlemler yazıldığı kadar kolay olmamakla birlikte kurumların evrak süreçleri ve evrakları düzgün tamamlamak çok önemlidir. En ufak bir evrak eksikliğinde tapu dairesi işlemi yapmamakla birlikte doğru evraklarla birlikte işlem yapmaktadır. Bu sebeple bu süreçleri kendiniz yapabileceğiniz gibi Türkiye’ye gelme imkanınız yok ise ve yahut profesyonel bir şekilde süreç yürüsün istiyorsanız, yetkili kıldığınız uzman bir avukat tarafından da işleriniz yürütülebilmektedir.

TAPU İNTİKAL İŞLEMLERİ MASRAFLARI NE KADAR ?

Tapu intikal işlemlerinde harç yatırılmaz.  Tapu Müdürlüklerince taşınmazların bulunduğu İl ve ilçelere göre farklılıklar gösteren Döner sermaye ücreti tahsil edilir.

Ayrıca tapu işlemlerini gerçekleştirebilmek için mirasçılardan herhangi birisi yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra web tapudan randevu alması gerekmektedir. Tapuda işlemler randevuyla yapılmaktadır. Web tapudan  varislerden biri tarafından başvuru yapılıp, Tapu Müdürlüğünce Döner Sermaye ücreti sms olarak bildirilecek, ücret yatırıldıktan sonra, Tapu Müdürlüğünce  verilen randevu saatinde, ilgili tapu müdürlüğüne gidilerek imza aşaması tamamlanıp işlem gerçekleştirilecektir.

Son olarak şunu söylememiz gerekir ki tapu intikal işlemlerindeki evraklar titizlikle toplanmalı ve hukuka uygun şekilde olmalıdır. Bu işlem önemli ve titizlik arz eden bir konudur. Mirasçılar bizzat kendileri bu başvuruyu yürütebileceği gibi hak kaybı yaşamaması açısından ise vekil tayin ettikleri avukatları aracılığıyla da bu süreci yürütebilmektedirler.

ADALETLİ VE SAĞLIKLI GÜNLER
AVUKAT ASLICAN ÖZGÜR İLELİ

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN