• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1938
  • Dünkü Görüntülenme: 5792
  • Toplam Görüntülenme: 8183297

Anvers Başkonsolosu Büyükelçi Korkut Tufan, Heusden-Zolder’de vatandaşlarla buluştu

11 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
428 defa okundu.
Anvers Başkonsolosu Büyükelçi  Korkut Tufan,  Heusden-Zolder’de vatandaşlarla buluştu

Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı yerleşim birimlerinden biri olan Heusden-Zolder şehri bu hafta önemli bir heyeti ağırlamış oldu.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosu Büyükelçi Korkut Tufan olmak üzere, beraberinde Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş, Gümrük Müşaviri Erkan Ertürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Sandal Heusden-Zolder’de Türk vatandaşlarla biraraya geldiler.

Başkonsolos Korkut Tufan ve Müşavirlerimizi Selimiye Camii Başkanı Erkan Konak ve yönetici arkadaşları karşıladılar. Başkan Konak salonu dolduran kalabalık bir vatandaş gurubuna yönelik yaptığı kısa selamlama konuşmasında kendilerine bilgi vermek üzere gelen misafirlerine ve onları dinlemek üzere gelen vatandaşlarımıza teşekkür etti.

Başkonsolos Korkut Tufan Belçika’ya çalışmak üzere gelen Türk Maden İşçileri tarafından kurulan ilk Camilerimizden biri olan Selimiye Camii Konferans salonunda vatandaşlara yönelik yaptığı konuşmasında toplumumuzu ilgilendiren noktalara değinerek önemli tavsiyelerde bulundu. Başkonsolos Tufan konuşmasında; ‘’Yaşadığınız ülkede birçok farklı kültürden insanlarla birlikte yaşıyorsunuz. Uyumlu, dostluk ve barış içerisinde yaşamanın bazı kodları vardır. Bunun temeli insana ve sahip olduğu kültüre saygı göstermektir. Bulunduğunuz ülkenin dilini en iyi bir şekilde öğrenmek iyi bir iletişim için çok önemlidir. Uzun yıllardır bu ülkede yaşayan bir Türk kökenli vatandaş elbette bu ülkenin kültürünü ve sosyal hayatını da iyi tanımalıdır. BU arada çocuklarınızın bu ülkede en iyi bir şekilde eğitim almasına özen gösterin. Bu sizi, çocuklarınızı ve gelecekte bu ülkede yaşayan torunlarınızı güçlü kılacaktır. İnsanlarımızın burada sosyal hayatta aktif olması da çok önemlidir. Sağlıklı bir ortak yaşam için buna önem vermeliyiz. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin bu ülkede bulunan temsilcileri olarak sizler için varız. Kendinizi asla yalnız hissetmeyin. Bizde bir ‘’Devlet Baba’’ diye bir deyim vardır. Bu kelime aklınıza geldiğinde dostluk, yardımlaşma, dayanışma, devlet sıcaklığı ve şefkati aklınıza gelsin. Konsolosluk kapıları sizlere sonuna kadar açıktır.’’ diyerek tavsiyelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş ise yaptığı konuşmasında ağırlıklı olarak Belçika’da Türkçe derslerinin bugünkü durumuna değinerek bazı tavsiyelerde bulundu.

Müşavir Karataş Durmuş konuşmasında; ‘’Belçika’da uzun yıllardır süregelen ders içi eğitim sistemi geldiği durumu hepiniz biliyorsunuz. Anadil Türkçe insanımızın bu ülkede kimliğini, aidiyet duygusunu, kültürünü gelecek nesillere taşıması açısından son derece önemlidir. Türkçe derslerinin sağlıklı bir şekilde, uygun mekanlara verilmesi konusunda yaşanan zorluklara rağmen bundan vazgeçmemiz söz konusu olamaz. Anadili öğrenme ve yaşatma herşeyden önce temel bir insan hakkıdır. Bu bağlamda Belçika’da Türkçe’nin yaşatılması ve gelecek nesillere taşınması hususunda hepimize görevler düşmektedir. Bu konuda Yurt Dışı Türkler Başkanlığı kurumu ile başlatılan programlar bulunmaktadır. Derneklerimiz, Federasyonlarımız bu imkanlarda yararlanabilir. Ayrıca en önemli nokta ise bu ülkede yetişen, hem Türkçe ve hemde yerel dillere hakim insanlarımız vardır. Onlara da bu konuda büyük görevler düşmektir. Türkçe’yi yaşatmak hepimizin görevi olmalıdır. Özellikle anne babalar çocuklarına yönelik anadilinin iyi bir derecede öğrenilmesi konusunda bulunduğu bölgede organize edilen anadili Türkçe kurslarına, yada tatil dönemlerinde organize edilen eğitim programlarına ilgi göstersinler’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği Gümrük Müşaviri Erkan Ertürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Sandal ise kendi alanlarına giren konularda açıklamalarda bulundular. Konuşmaların ardından ise vatandaşlarımızın sorularını cevaplandırdılar.

Heusden-Zolder Selimiye Camii konferans salonunda yüzlerce vatandaşın katıldığı buluşmada Başkan Erkan Konak ile birlikte Heusden-Zolder Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Gül, Heusden-Zolder Kültür Derneği Başkanı Erdem Kardeş’de hazır bulundular.

Başkonsolos Korkut Tufan merkezi Heusden-Zolder’de bulunan Limburg Aleviler Birliği Kültür Merkezi’ne de bir ziyarette bulunarak yöneticiler ve vatandaşlarımızla sohbet etti. Heusden-Zolder’de esnaf ziyaretlerin de de bulunan Başkonsolos Korkut Tufan ayrıca Heusden-Zolder Kültür Derneği’ni de ziyaret ederek dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN