• Bugün Görüntülenme: 3134
  • Dünkü Görüntülenme: 4094
  • Toplam Görüntülenme: 10160348

Anvers Başkonsolosluğu’nda Cumhuriyet’in 96.Yılı Kutlandı.

30 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2307 defa okundu. defa okundu.
Anvers Başkonsolosluğu’nda Cumhuriyet’in 96.Yılı Kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıl dönümü Anvers Başkonsolosluğu’nun düzenlemiş olduğu bir resepsiyon ile kutlandı.

Anvers Wilrijk T. C. Anvers Başkonsolosluk rezidansında gerçekleştirilen kutlamada, oldukça heyecanlı oldukları gözlenen Başkonsolos Büyükelçi Korkut Tufan ve eşi Pınar Tufan hanımefendi, konuklarını birlikte kapıda karşılayıp tebrikleri kabul ettiler.

Göreve yeni başlaması nedeniyle, davetlilerin merakla yakından görmek istedikleri Büyükelçi Korkut Tufan ve eşi Pınar Tufan hanımefendi, güler yüzle karşıladıkları davetlilerden büyük beğeni topladılar.

Başkonsolos Büyükelçi Korkut Tufan ve eşi Pınar Tufan’ın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda, davetlileri karşılamak için Anvers Başkonsolosluğu’nda kısa süre önce göreve başlayan Konsolos Ferit Buluş ve eşi Dasne Buluş hanımefendi de karşılama protokolünde hazır bulundular.

Anvers Wilrijk T.C. Anvers Başkonsolosluk rezidansında gerçekleştirilen kutlamaya Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü, Brüksel Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu, Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş, Müşteşar Sezi Anaç Ersoy, Anvers Yrd. Konsolos Mete Gönül, Büyükelçilik Din Hizmetleri Müşaviri Abdullah Gümüşsoy, Diyanet Vakfı Müdürü Coşkun Beyazgül, Belçikalı üst düzey yetkililer, akademisyenler, siyasetçiler sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, diplomatik ve askeri erkandan çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunun ardından Belçika ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başlayan resepsiyonda, Anvers Başkonsolosu Büyükelçi Korkut Tufan’nın günün anlam ve önemini anlatan konuşması, aynı anda Flamanca olarak yabancı davetliler için tercüme edildi.

Büyükelçi Korkut Tufan, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajı davetlilerle paylaştı.

Korkut Tufan : Görev Sürem Boyunca Bir Vatandaşımızın Dahi Kendisini Yalnız Hissetmesi Beni Üzecektir.

Tufan, davetlilere hitaben yaptığı konuşmada ” Ne mutlu bize ki, Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünü bu güzel ülkede şanlı bayrağımızın altında, ulu önder gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz vatanımızı canları pahasına bu güne getiren aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir aradayız. Öncelikle yeni görevimin bu ilk Cumhuriyet Bayramını onurlandıran Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi değerli dostum Sayın Levent Gümrükçü’ye, teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kıymetli konuğumuzun bugün aramızda bulunması bizler için şeref ve mutluluk kaynağıdır. Ancak bu mutluluk biraz buruk bir mutluluk. Zira görev süresinin sonuna gelen değerli Büyükelçimizin buradaki mevcudiyeti aynı zamanda görev bölgemize veda niteliğindedir.

Değerli dostlar, bugünün anlam ve ifadesini birazdan okuyacağım Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajında bulacağınız için, sizleri bu serin ama çok şükür yağmursuz Belçika havasında sizleri üşütmemek için, konuşmamı göreve başladığım günden beri bana gösterdiğiniz yakın ilgi için teşekkürlerimle bağlamak istiyorum. Benim de en büyük amacım, bu ilginize devletimizin sıcaklığı ile cevap vermek, her zaman her koşulda yanınızda olmaktır. Görev sürem boyunca bir vatandaşımızın dahi kendisini sahipsiz hissetmesi beni üzecektir. İnşallah çoğu sevinçli günler olmak üzere, iyi ve kötü günlerde, tek yürek halinde bir arada olacağız. Yaşasın Cumhuriyet… Yaşasın Türkiye…. Yaşasın Türk Dostluğu diyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.”

TC. Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü: 29 Ekim 1923 Türk Milletinin Asla Esaret Altında Kalmayı Kabul Etmediği Tarihtir.

“Türk toplumunun değerli üyeleriyle ve yabancı konuklarımızla birlikte bugün burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum” diyerek sözlerine başlayan Büyükelçi Gümrükçü, “29 Ekim 1923 Türk milletinin asla ve asla esaret altında kalamayacağını, bağımsızlığının karakterinde olduğunu en açıkça ortaya koyduğu tarihlerden biridir. Dostlarına güven, düşmanlarına korku saçan konumuna Cumhuriyet dönemiyle ve Cumhuriyetin reformlarıyla gelmiştir.” sözlerine yer verdi.

Büyükelçi Gümrükçü, konuşmasının sonunda görev süresinin sona ereceğini hatırlatarak, davetlilere hitaben bir veda konuşmasıyla sözlerini sonlandırarak, herkesin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Limburg bölgesinden “Müzik Clup” çatısı altında İsmail Erdoğdu yönetiminde 6 kişiden oluşan Belçikalı koro ekibi, Türkçe olarak “Uzun İnce Bir Yoldayım” “Üsküdara Gider İken” ve “Ordunun Dereleri” türkülerini başarıyla seslendirerek davetlilerden büyük alkış topladılar.

Çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyon’da, katılımcılara döner ekmek, çeşitli aperatif yiyecekler ve içecekler ikram edildi. Resepsiyon, toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

Belemtürk Haber Merkezi

HABER FOTOĞRAFLARI

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN