• Bugün Görüntülenme: 904
  • Dünkü Görüntülenme: 3523
  • Toplam Görüntülenme: 10494300

AİHM Bulgaristan’ın izleme yasalarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı buldu

12 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
206 defa okundu. defa okundu.
AİHM Bulgaristan’ın izleme yasalarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Bulgaristan’ın izleme yasalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine hükmetti.

Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bulgar avukatlar Mihail Ekemdzhiev ve Alexander Kashamov ile 2 insan hakları kuruluşunca 2012’de açılan ve sonraki yıllarda yeni deliller sunulan davada karara vardı.

AİHM kararında Bulgaristan’ın 1997 tarihli izleme yasaları ve ceza kanunundaki bazı maddeleri değerlendirdi.

Mahkemeden yapılan açıklamada, gizli izleme yasalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yasal gerekliliklerini karşılamadığı, Bulgaristan hükümetinin izlemeyi sadece gerekli durumlara mahsus kılamadığı ifade edildi.

Bulgaristan’ın telekulak ve izlemeyi düzenleyen yasalarının vatandaşların özel hayatına müdahale edilmemesini güvence altına almadığı kaydedilen açıklamada, bu konudaki açık düzenleme eksikliğinin izleme verilerinin menfur amaçlarla kullanılmasına kapı araladığı vurgulandı.

Açıklamada, “AİHM, oy birliğiyle, AİHS’nin (özel yaşama ve haberleşmeye saygı hakkındaki) 8. maddesinin ihlal edildiğine hükmetmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Geçen yıl özel bir parlamento komisyonu ülke tarihinin en büyük telekulak skandallarından birini ortaya çıkarmıştı. Aralarında gazeteci, siyasetçi, insan hakları savunucuları bulunan 900’den fazla kişinin, temmuz 2020’den nisan 2021’e kadar süren hükümet karşıtı protestolar boyunca dinlendiği tespit edilmişti.

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN