• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2710
  • Dünkü Görüntülenme: 4198
  • Toplam Görüntülenme: 8533125

AB’den Libya itirafı: Liderliği Türkiye ve Rusya aldı

16 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
366 defa okundu.
AB’den Libya itirafı: Liderliği Türkiye ve Rusya aldı

Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine karşı çıkan Avrupa Birliği’nden itiraf gibi açıklama geldi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell “Ortak yaklaşım sergileyemedik. Libya’da liderliği Türkiye ve Rusya aldı.” dedi.

Libya’da çatışmalar başladıktan sonra arabuluculuğa soyunmak isteyen Avrupa Birliği diplomatları ülkeye alınmadı. Diplomatlar komşu Tunus’ta bekletildi.

Avrupa Birliği Libya’da etkinliğini kaybederken, birliğin Dış Politika ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den çarpıcı bir itiraf geldi.

Borrel, birlik içinde ortak tutum sergileyememenin faturasını ödediklerini söyledi, Libya’da öncü rolü Türkiye ve Rusya’nın üstlendiğini belirtti.

Borrell Suriye örneğini hatırlattı. Orada olduğu gibi Libya konusunda da AB’nin kendisini askeri çözüm olmayacağı inancının arkasına sakladığını vurguladı.

Josep Borell, “Türkiye ve Rusya’nın getirdiği askeri çözüm Doğu Akdeniz’de dengeyi değiştirdi” değerlendirmesini de yaparak, AB’nin görüş ayrılıklarını gidermesi gerektiğinin altını çizdi.

TRT Haber

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN