• Dolar Alış / Satış: 6.261 / 6.272
  • Euro Alış / Satış: 7.295 / 7.308
  • Bugün Görüntülenme: 3376
  • Dünkü Görüntülenme: 6064
  • Toplam Görüntülenme: 4996386

Aşırı Sağcı Liderlerin Brüksel’deki ‘İslami Safarisi’ Yasaklandı

6 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
926 defa okundu.
Aşırı Sağcı Liderlerin Brüksel’deki ‘İslami Safarisi’ Yasaklandı

Hollanda’daki ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ile Flaman lider Filip Dewinter’in, Paris saldırılarının ikinci yıldönümü öncesi Brüksel’in Molenbeek ilçesine yapacağı “İslami safari” adı verilen ziyaret yasaklandı.

Hollanda’daki ana muhalefetteki aşırı sağcı  Özgürlük Partisi (PVV) lideri  Geert Wilders ile Flaman lider  Filip Dewinter’in,  Paris saldırılarının ikinci yıldönümü öncesi  Brüksel’in Molenbeek ilçesine yapacağı “İslami safari” adı verilen ziyaret yasaklandı.

Nüfusunun yarıya yakını Müslümanlardan oluşan Sint – Jans Molenbeek ilçesinin Belediye Başkanı Françoise Schepmans, aşırı sağcı etkinliğe izin verilmeyeceğini açıkladı.

Schepmans, Hollandalı lider Wilders ile aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi lideri Filip de Winter’in birlikte gerçekleştirmek istediği Molenbeek ziyareti istemediklerini vurguladı. Aşırı sağcı liderler gerekirse polis zoruyla ilçe dışına çıkarılacak.

Wilders ve Flaman Çıkarı (Vlaams Belang) lideri Dewinter, 13 Kasım 2015’de yaşanan  Paris saldırılarının yıldönümü öncesi, saldırganların yaşadığı  Brüksel’deki Molenbeek ilçesine gitme kararı aldı.

Aşırı sağcı liderler, “Avrupa’nın  Gazze şeridi” diye tanımladıkları Molenbeek’e yapacakları ziyareti, sosyal medyadan “İslami safari” diye duyurdular.

Aşırı sağcı Flaman lider  Filip Dewinter, Wilders’e, “bir  Fas kasabasından farkı yok” dediği Molenbeek’i gezdirme sözü verdi.

İki lider, semt turunun ardından  Suudi Arabistan tarafından finanse edilen ve kapatılmasını istedikleri Büyük Cami’ye (Grote Moskee) gitme kararı aldı.

Aşırı sağcı iki lider, “cihat başkenti” dedikleri nüfusunun yarıya yakını Müslümanlardan oluşan Molenbeek semtinde, “Burası İslam ülkesi değil,  Avrupa toprağı” mesajı vermek istiyordu.

Ancak Flaman hükümetinin Kültür, Gençlik ve  Brüksel İşlerinden Sorumlu Bakanı Sven Gatz, Wilders ve Dewinter’in “İslami safarisini” “iğrenç” olarak nitelendirdi.

İki liderin kendi ön yargılarını onaylattırmak için Molenbeek’e gideceğini söyleyen Flaman bakan, bunu saygısızlık olarak değerlendirdi.

Sosyalist Parti lideri Catherine Moreaux da  Çarşamba günü Molenbeek Belediye Başkanı Françoise Schepmans’ı ziyaret ederek, ziyaretle ilgili gerekli önlemleri almasını istedi.

Belçika makamları, 3 Kasım’daki ziyareti, güvenlik açısından endişe verici bulurken, Belediye Başkanı Schepmans, iki aşırı sağcı liderin gelişinin resmen yasaklanması için harekete geçti.

Schepmans’a göre, Wilders ve Dewinter’in Molenbeek ziyareti ile ilgili henüz resmi bir başvuru yapılmadı. Ancak başvuru yapılırsa, belediyenin cevabı, “güçlü ve ses getiren bir hayır” olacak.

Belediye Başkanı, aşırı sağcı etkinliğe karşı her türlü önlemin alınacağını vurgulayarak, “Onları burada istemiyoruz” dedi.

Schepmans’a göre, bölge polisi “toplumsal barışı sağlamak için gerekli düzenlemeyi” yapacak. Yani daha açık bir deyişle polis, aşırı sağcı liderlerden gerekirse zorla Molenbeek’i terk etmelerini isteyebilecek.

Belediye Başkanı Schepmans ve belediye meclisi üyeleri, aşırı sağcı liderler hakkında “ilçenin imajına zarar verdiği” gerekçesiyle şikayette bulunacak.

Aşırı sağcı Flaman lider Dewinter, yasak kararı ile ilgili olarak  Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Belediye başkanı 3 Kasım’daki kişisel ziyaretimizi yasakladı. Neyi görmemizi istemiyor. Yine de geleceğiz” görüşünü dile getirdi.

Çok sayıda  Fas kökenli göçmenin yaşadığı Molenbeek semti,  Paris ve  Brüksel saldırılarının ardından sıkça gündeme gelmişti. Her iki olayda da saldırganların çoğunun Molenbeek kökenli olduğu ortaya çıkmıştı.

Savaşmak için  Suriye’deki cihatçı gruplara katılan  Belçika vatandaşlarının büyük bölümü ile Sharia4Belgium adlı radikal İslamcı örgütün çok sayıda üyesinin de yine Molenbeek’le bağlantılı olduğu belirtilmişti.

kaynak: BBS TÜRKÇE

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

CEYLAN REKLAM-SON

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN